ش. جولای 20th, 2024

هواداران استقلال

وب سایت طرفداران باشگاه استقلال

استراماچونی کاربلد ولی بی‌معرفت بود!

1 min read

مهدی یکتا – خبرورزشی:حدود ۲۰ سالی می‌شود محمود فکری را می‌شناسم، اما برای اولین بار است که این خاطره را تعریف می‌کنم. حتی برای خودش هم نگفته بودم! روز یک‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۸۵ بود که محمود فکری کاپیتان استقلال در مصاحبه‌ای اعلام کرد: «روز چهارشنبه ۲۴ آبان و در بازی برگشت مقابل کره‌جنوبی در چارچوب مسابقات انتخابی جام ملت‌های آسیا برای همیشه از بازی‌های ملی خداحافظی می‌کنم.»

در آن دیدار مهدی مهدوی‌کیا و رحمان رضایی غایب بودند و بازوبند کاپیتانی هم باید بر بازوی علی کریمی بسته می‌شد چراکه تعداد بازی‌های ملی ستاره وقت تیم ملی و بایرن‌مونیخ بیشتر از محمود فکری بود. به ذهنم رسید که اگر محمود فکری با بازوبند کاپیتانی تیم ملی برابر کره‌جنوبی به زمین برود بازی خداحافظی اش باشکوه‌تر خواهد شد. یک روز قبل از بازی با کره‌جنوبی به هتل المپیک رفتم و در لابی هتل کنار علی کریمی نشستم. قبل از آن سلام و علیکی با کادر فنی تیم ملی کردم که ارتباط خوبی با همه آن‌ها از امیر قلعه‌نویی بگیرید تا منصور ابراهیم‌زاده، افشین پیروانی و… داشتم. جادوگر فوتبال ایران متوجه سلام و علیک گرم من با مربیان تیم ملی به ویژه منصور ابراهیم زاده شد. بحث را از بایرن‌مونیخ آغاز کرده و به خداحافظی محمود فکری کشاندم. به ستاره وقت تیم ملی پیشنهاد دادم بازوبند کاپیتانی را در دیدار با کره‌جنوبی به محمود فکری ببخشد تا روز خداحافظی اش باشکوه‌تر شود و…
علی کریمی تصور کرد منصور ابراهیم زاده یا یکی از اعضای کادر فنی از من خواسته چنین موضوعی را مطرح کنم و پرسید: «اونا بهت گفتن؟!» جواب دادم: «نه! خودم به ذهنم رسید این کار انجام بشه. به هر حال محمود فکری کاپیتان استقلاله و…» جادوگر خیلی با بی‌میلی گفت: «نه! که چی بشه؟!» اخلاق علی کریمی را می‌شناختم و می‌دانستم اگر بیشتر اصرار کنم بدتر می‌شود! از طرفی می‌دانستم علی کریمی دلی دریایی دارد و خیلی مهربان است. فردای آن روز و قبل از بازی با کره‌جنوبی در تحریریه روزنامه به مهدی هژبری دوست و همکار خوبم که همشهری محمود فکری است خبر دادم بازوبند کاپیتانی تیم ملی را در بازی با کره‌جنوبی کاپیتان استقلال می‌بندد و فکر می‌کنم علی کریمی این کار ارزشمند را انجام دهد و… همین اتفاق هم افتاد! محمود فکری در حضور ۴۰ هزار تماشاگر و پس از پیروزی ۲- صفر تیم ایران برابر کره‌جنوبی با سرمربیگری امیر قلعه‌نویی برای همیشه از بازی‌های ملی خداحافظی کرد. امروز سال‌ها از آن روز گذشته و من به بهانه نساجی مازندران، تعطیلی لیگ برتر، کرونا… و تیم ملی و استقلال تهران و پس از تعریف این خاطره قدیمی (برای اولین بار) روبه‌روی محمود فکری نشسته‌ام …

بی‌تعارف از کرونا می‌ترسید یا نه؟!
ازکرونا که نه! یعنی زیاد نه نمی‌ترسم. البته این دلیل نمی‌شود که رعایت نکنیم. بهتر است نکات بهداشتی و مسائل ایمنی را رعایت کنیم البته با خوش‌بینی و امید به زندگی.

آیا تعطیلی لیگ تصمیم منطقی و درستی بود یا نه؟
به هر حال این یک ویروس خانمان برانداز است و این تصمیم شاید اجتناب‌ناپذیر بوده باشد، اما پرسش اینجاست که ۱۴ فروردین آیا این بیماری ریشه‌کن می‌شود؟! شنیدیم از ۱۴ فروردین لیگ دوباره آغاز می‌شود. نمی‌دانم ولی امیدوارم تصمیم درستی اتخاذ شود و تیم‌ها از بلاتکلیفی خارج شوند. البته از برخی مردم هم باید تشکر کرد که بعد خبر تعطیلات در جاده‌های شمال ترافیک ایجاد کردند! (می‌خندد و ادامه می‌دهد) امیدوارم مردم در خانه بمانند و در این شرایط بحرانی سفر نکنند.

این تصمیم سازمان لیگ و تعطیلی به ضرر تیم شما نساجی مازندران بود یا نه؟
اصولاً آدم منفی‌بافی نیستم. ممکن است به نظر برسد با توجه به برد شیرین خارج از خانه ما مقابل ماشین‌سازی تبریز این تعطیلی به ضررمان باشد، اما ازآن طرف من فکر می‌کنم این تعطیلی باعث می‌شود شناخت ما از بازیکنان نساجی و بالعکس بیشتر شود.

حالا برنامه شما برای حفظ آمادگی بازیکنان نساجی مازندران چیست؟ شنیدیم فقط دو روز تعطیل کردید.
خیلی شرایط سخت است. فوتبالیست حرفه‌ای مثل کارمند اداره نیست که بعد از یک تعطیلی دو هفته‌ای روز ۱۴ یا ۱۵ فروردین سر کار حاضر شود. باید تمرینات خود را با شرایط خاض و رعایت نکات بهداشتی پیگیری کنیم.

برخی‌ها پیشنهاد می‌دهند لیگ نوزدهم لغو شده و لیگ بیستم با ۱۸ تیم برگزار شود. شما موافقید؟
به هزار و یک دلیل امکان‌پذیر نیست. ما امکانات برای لیگ ۱۶ تیمی را هم نداریم چه رسد به ۱۸ تیمی! باید لیگ امسال را هرچه زودتر تمام کنند و با توجه به تعویق بازی‌های تیم ملی و لیگ قهرمانان آسیا می‌توان لیگ را تمام کرد.

بسیار خب، شما در اولین بازی خود به همراه نساجی آن‌هم در تبریز موفق شدید ۳ گل به ماشین‌سازی بزنید. در مصاحبه پس از بازی گفتید فکرش را نمی‌کردید! توضیحی می‌دهید؟
دروغ نمی‌گویم، با توجه به شرایط تیم و بازی در تبریز و خارج از خانه من یکی به یک امتیاز و مساوی هم راضی بودم، اما خدا را شکر بازیکنان خیلی زحمت کشیدند. واقعاً جنگیدند و با جان و دل بازی کردند تا این پیروزی شیرین خارج از خانه به دست بیاید.

اگر لیگ تعطیل نمی‌شد شما باید یک هفته بعد از شکست دادن ماشین‌سازی در تبریز و ورزشگاه بدون تماشاگر به مصاف تراکتور می‌رفتید. آیا می‌توانستید یک شگفتی خلق کنید؟
تراکتور تیم قابل احترامی است. این تیم مدعی قهرمانی است و من خودم وقتی قرعه نساجی را دیدم با خودم گفتم اگر بتوانم از دو بازی تبریز مقابل ماشین‌سازی و تراکتور دو امتیاز هم بگیریم کافی است، اما خواست خدا و همت بچه‌ها بود. بازیکنان نساجی من را به این باور رسانده‌اند که هر غیرممکنی ممکن است. البته با احترام به تیم خوب و پرطرفدار تراکتور.

زمانی که با نساجی قرارداد بستید چه قولی به مالک و مدیرعامل این تیم دادید؟ می‌دانیم رضا حدادیان و علی امیری هر دو مازندرانی هستند و…
من آن مقطع با آقای امیری مدیرعامل و اعضای هیئت‌مدیره صحبت کردم و قرارداد بستم. آقای رضا حدادیان مالک باشگاه در سفر خارج از کشور به سر می‌برد. من به آقای امیری قول دادم تیم نساجی را در لیگ برتر نگه دارم و از حالت استرس خارج کنم و تلاش می‌کنم به این قول خودم وفا کنم. در ضمن ازهمه این عزیزان به خاطر اعتمادی که به من داشتند تشکر می‌کنم.

فکری: استراماچونی کاربلد ولی بی‌معرفت بود!

هدفگذاری شما با نساجی چیست؟ نساجی که سقوط نمی‌کند؟
ما بنا داریم اول به تیم‌های پایین‌تر از خودمان توجه کنیم. اگر آن‌ها یک امتیاز گرفتند ما هم بگیریم و فاصله خودمان با ته جدول را حفظ و حتی بیشتر کنیم. در ادامه وقتی به نقطه آسایش و اطمینان از لحاظ کسب امتیاز رسیدیم آنگاه به تک رقمی شدن هم فکر خواهیم کرد.

نساجی مازندران جوانان و بازیکنان باتجربه شناخته‌شده‌ای دارد. آیا بازیکنی دارید که در سطح تیم ملی بزرگسالان باشد؟
بله، از من نخواهید اسم بیاورم، اما هم جوان مستعد و خوب برای تیم ملی داریم و هم بازیکن باتجربه. یکی از اهداف من در نساجی مازندران هم همین است.

سیروس دین‌محمدی، حنیف عمران زاده و کمی بعد هم صمد مرفاوی به کادر فنی شما اضافه شدند. انتقاداتی هم صورت پذیرفت، اما نکته جالب این بود که صمد مرفاوی سرمربی سابق شما پذیرفت در نساجی دستیار یا کمک شما باشد. در گذشته ناصر ابراهیمی کمک علی پروین در تیم ملی و پرسپولیس بود و به تازگی هم مجید نامجومطلق دستیار فرهاد مجیدی شده است. آیا این یک اتفاق بزرگ است؟ توضیحی می‌دهید؟
اجازه بدهید از منظر دیگری نگاه کنیم. من حدود چهار سال قبل سرمربی نساجی بودم و از کادر بومی هم استفاده کردم. بعد از من پنج سرمربی دیگر آمدند که هیچ یک مازندرانی نبودند، اما این تیم بعد از ۲۴ سال با جواد نکونام به لیگ برتر صعود کرد و تاریخ‌ساز شد. همان سال هم نفت مسجدسلیمان با سرمربیگری من لیگ برتری شد. مگر من اهل مسجدسلیمان بودم؟ در فوتبال این حرف‌ها جایی ندارد. من انتقادات منطقی را به جان می‌خرم، اما برخی صحبت‌ها اسمش انتقاد منطقی نیست. صمد مرفاوی مربی من بوده و لطف کرده برای کمک آمده است. نساجی تیم بزرگ و پرهواداری است و باید از نفرات باتجربه آن هم در لیگ برتر استفاده می‌کردم. از طرفی انتخاب اعضای کادر فنی برعهده من سرمربی است و مسئولیت آن را هم به عهده می‌گیرم. در شرایط کنونی هم از همه دوستداران نساجی می‌خواهم که همدل باشند و به تیم کمک کنند. این حرف‌ها همیشه بوده و هست. من هم نمی‌آمدم باز این حرف‌ها بود. هواداران نساجی معنی این حرف را به خوبی درک می‌کنند و باز هم از همه خواهش می‌کنم با وحدت، همدلی و پرهیز از انتشار نکات منفی به تیم کمک کنند.

نمی‌شود با محمود فکری حرف زد و چیزی از استقلال نپرسید. شرایط امروز استقلال با فرهاد مجیدی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
برای استقلال آرزوی موفقیت می‌کنم. به عنوان یک استقلالی دوست دارم این تیم موفق باشد و هر کمکی از دستم برآید دریغ نخواهم کرد.

آیا فرهاد مجیدی می‌تواند جای آندره‌آ استراماچونی را پر کند و با استقلال جام بگیرد؟
برای او هم آرزوی موفقیت می‌کنم ولی کار خیلی سخت است.

حضور علی فتح‌الله‌زاده به عنوان سرپرست باشگاه استقلال یا همان مدیرعامل را مثبت می‌بینید یا نه؟
مدیر باتجربه‌ای است که در حوزه کاری خودش استاد است، اما باید امکانات و بودجه لازم را در اختیار داشته باشد. مدیر بدون پول و منابع مالی مثل سرباز بدون اسلحه است.

چرا علی نظری جویباری باجناق و دوست شما حاضر نشد معاون فتح‌الله‌زاده شود؟
این سؤال را باید خود آقای نظری جویباری جواب بدهد، اما تا جایی که می‌دانم بدون پست و مقام و پشت پرده به آقای فتح‌الله‌زاده کمک می‌کند.

شهرآورد برگشت را دیدید؟ نظرتان چیست؟
این بازی را در منزل خودم دیدم. حیف شد دقایق آخر آن گل را خوردیم. شاید اگر بچه‌ها کمی تمرکز بیشتری داشتند و می‌توانستند مقاومت کنند سرنوشت لیگ نوزدهم عوض می‌شد. برد این بازی می‌توانست شانس استقلال را برای قهرمانی افزایش دهد.

بهترین بازیکن استقلال در فصل جاری یا بازی‌هایی که دیدید چه کسی بوده است؟
شیخ دیاباته به نظرم بهترین بازیکن استقلال بوده که غیبتش در تیم مشهود است. در کنار این مهاجم باید به وریا غفوری و علی کریمی اشاره کنم که هر زمان روی فرم بوده‌اند استقلال فوق العاده ظاهر شده است.

خودتان یکی از بازیکنان شهرآورد بازی بودید که من دیده بودم. دربی‌بازترین بازیکنی که در زندگی ورزشی خودتان دیدید چه کسی یا کسانی بودند؟
(بعد از کمی فکر کردن) صادق ورمزیار، مهدی هاشمی‌نسب و شاهرخ بیانی خیلی خوب بودند. آن طرف هم مجتبی محرمی واقعاً دربی‌باز بود.

شما از جمله افرادی بودید که بلافاصله پس از انتخاب دراگان اسکوچیچ به عنوان سرمربی تیم ملی از او انتقاد کردید. چرا؟
من مشکلی با اسکوچیچ ندارم بلکه حرف من این بود که اگر می‌گوییم تیم اول آسیا هستیم سرمربی ما هم باید سرمربی اول آسیا باشد. اتفاقاً شنیدم اسکوچیچ مربی پرتلاش و خوش‌اخلاقی است. آن مقطع گفته شد گزینه اصلی امیر قلعه‌نویی بود که سپاهان مخالفت کرد. من هم معتقدم امیر قلعه‌نویی بهترین گزینه برای سرمربیگری تیم ملی بود.

ولی خیلی‌ها مثل سردار آزمون پس از انتقاد یا طعنه‌های اولیه از اسکوچیچ حمایت کردند.
سردار بازیکن بزرگی است و خیلی می‌تواند به صعود تیم ملی کمک کند.

اگر اسکوچیچ توانست با تیم ملی ایران به جام جهانی صعود کند حرف‌های خودتان را پس می‌گیرید؟
تحت هر شرایطی وظیفه ما حمایت از تیم ملی است. همان‌طور که صعود تیم ملی به یک نفر برنمی‌گردد خدای ناکرده ناکامی احتمالی هم فقط تقصیر اسکوچیچ نخواهد بود. من یکی از خدایم است تیم کشورم به جام جهانی صعود کند.

با چند سؤال تلگرافی موافقید؟
بله در خدمتم.

نساجی مازندران؟
شروع یک رؤیای بزرگ

نفت مسجدسلیمان؟
دوست‌داشتنی و فراموش‌نشدنی

رضا حدادیان؟
مالک خاکی، بی‌ادعا و خیر نساجی مازندران

علی امیری؟
دوست قدیمی و مدیر سرد و گرم چشیده

علی فتح‌الله‌زاده؟
متخصص ترکاندن بمب!

علی نظری جویباری؟
عاشق استقلال

منصور پورحیدری؟
پدر آبی!

استقلال تهران؟
۱۴ سال جوانی و خاطره

مهدی هاشمی‌نسب؟
بامعرفت

مجتبی محرمی؟
بازیکن بزرگی که به حق خودش نرسید، حیف!

علی کریمی؟
جادوگر دوست‌داشتنی

عادل فردوسی‌پور؟
دلم برای کل‌کل با او تنگ شده!

صمد مرفاوی؟
سلامت و کاربلد

برانکو ایوانکوویچ؟
مربی موفق

دراگان اسکوچیچ؟
مشتاق موفقیتش هستم

آندره‌آ استراماچونی؟
کاربلد بی‌معرفت!

پرویز مظلومی؟
یکی از بزرگان استقلال

و امیر قلعه‌نویی؟
پرافتخارترین مربی لیگ برتر ایران

251 251

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.