چ. ژوئن 29th, 2022

هواداران استقلال

وب سایت طرفداران باشگاه استقلال

پاداش‌،مشکلات تیم‌های ایرانی را حل می‌کند؟

علیرضا جوادی: سال‌هاست که پاداش‌ها و جوایز کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا به یکی از منابعی تبدیل شدند که باشگاه‌ها و فدراسیون فوتبال بدهی‌های خود را از آن طریق می‌پردازند. با نزدیک شدن به پایان لیگ قهرمانان آسیا دوباره بحث استفاده از این منابع داغ شده است و باشگاه‌های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان تلاش خواهند کرد تا از این طریق بدهی‌های خود را بپردازند تا در آینده دچار مشکل نشوند. این مسئله به امید هواداران بسیاری از تیم‌ها تبدیل شده است، اما این پاداش چقدر است؟

سهم هر تیم ایرانی از پاداش‌های رقابت‌های آسیایی

کنفدراسیون فوتبال آسیا پیش از برگزاری لیگ قهرمانان آسیا مبلغ پاداش‌هایی که قرار است به باشگاه‌ها برای رسیدن به مراحل مختلف این رقابت پرداخت شود را منتشر می‌کند. طبق آنچه کندراسیون فوتبال آسیا در مقررات لیگ قهرمانان ۲۰۲۰ منتشر کرده است باشگاه‌ها از زمان شروع مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا تا قبل از فینال برای هر پیروزی پنجاه هزار دلار و برای هر تساوی ۱۰ هزار دلار دریافت خواهند کرد. یعنی باشگاه شهرخودرو به‌دلیل نتایجی که کسب کرده است از لیگ قهرمانان آسیا درآمدی کسب نکرده و تنها درآمدی که کسب خواهد کرد، کمکی است که کنفدراسیون فوتبال آسیا برای انجام هر سفر خارج از خانه به باشگاه‌ها خواهد کرد.

 اما پرسپولیس، استقلال و سپاهان توانستند به ترتیب از دور گروهی مبلغ ۱۶۰، ۷۰ و ۱۱۰ هزار دلار به‌دست آورند. سپاهان برخلاف دو باشگاه دیگر در دور گروهی رقابت‌ها حذف شد و نتوانست پاداش صدهزار دلاری حضور در مرحله یک‌هشتم لیگ قهرمانان آسیا را کسب کند. حذف استقلال باعث شد تا این باشگاه با کسب ۱۷۰ هزار دلار به تهران بازگردد. صعود پرسپولیس با پیروزی مقابل السد و پاختاکور در مرحله یک‌هشتم و یک‌چهارم نهایی و حضور در نیمه‌نهایی باعث شد تا این تیم برای هر مرحله ذکرشده به ترتیب ۱۵۰ هزار دلار و ۲۵۰ هزار دلار کسب کند تا دریافتی‌های پرسپولیس به ۶۶۰ هزار دلار برسد و با اضافه شدن ۵۰ هزار دلار برای هر پیروزی این مبلغ به ۷۶۰ هزار دلار رسید.

بیشتر بخوانید: 

اولین تصویر رونالدو پس از ابتلا به کرونا/عکس

پسر آرش برهانی سرانجام قرمز به تن کرد/عکس

آژیر قرمز در پرسپولیس

پرسپولیس در نیمه‌نهایی نیز در وقت قانونی مسابقه نتوانست النصر را شکست دهد تا پاداشی از این مسابقه دریافت می‌کند تنها ۱۰ هزار دلار باشد، اما صعود در ضربات پنالتی باعث شد تا حداقل پاداش دریافتی این تیم از لیگ قهرمانان آسیای ۲۰۲۰ به دو میلیون و هفت‌صدوهفتادهزار دلار برسد. طبق اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا تیم نایب‌ قهرمان لیگ قهرمانان آسیا دو میلیون دلار و تیم قهرمان چهار میلیون دلار به‌عنوان جایزه دریافت خواهند کرد. پرسپولیس نیز این فرصت را دارد تا با رسیدن به جام لیگ قهرمانان آسیا مبلغ دریافتی خود را از این رقابت‌ها به چهار میلیون و هفت‌صد و هفتاد هزار دلار برساند.

نحوه دریافت این جوایز چگونه خواهد بود؟

یکی از مسائل مهم نحوه دریافت جوایز خواهد بود. در گذشته کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا از پرداخت مستقیم بدهی‌ها به طلبکاران خودداری می‌کردند، اما بعد از مذاکرات انجام شده و استدلال‌های حقوقی مطرح شده موافقت خود را با این موضوع اعلام کردند و در سال‌های اخیر بارها کسانی که از فدراسیون فوتبال و باشگاه‌ها طلب داشتند، موفق شدند تا پول خود را از این طریق دریافت کنند.

گرچه رسول‌پناه، سرپرست مدیرعاملی پرسپولیس، هفته گذشته اعلام کرد: «دو روز قبل نامه ای به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال و اعلام کردیم پول برانکو را از محل مطالبات ما در این نهاد پرداخت کند که امروز به ما جواب داد و گفت با توجه به بررسی های تیم مالی و حقوقی کنفدراسیون فوتبال آسیا هیچ راهی برای پرداخت این پاداش وجود ندارد. نه می توانند آن را به پرسپولیس پرداخت کنند و نه امکان واریز آن به حساب برانکو یا شخص ثالث دیگری وجود دارد.» اما باید دید باشگاه پرسپولیس از تمام ظرفیت‌های حقوقی خود برای گرفتن طلبش استفاده کرده است یا صرفاً به یک درخواست ساده اکتفا کرده است. چراکه در حقوق، بحثی به اسم حقوق‌ تحریم‌ها وجود دارد و استفاده از این ظرفیت حقوقی می‌تواند شانس پرسپولیس را در دریافت مطالبتش افزایش دهد. از طرف دیگر این موضوع نیز اهمیت دارد که آیا درخواست باشگاه پرسپولیس طبق جدول زمانی پرداخت کنفدراسیون فوتبال آسیا بوده است یا نه. یعنی ممکن است در حال حاضر به‌دلیل جدول زمانی‌ای که کنفدراسیون  فوتبال آسیا دارد، نتواند پاداش پرسپولیسی‌ها در تاریخ درخواست‌شده پرداخت کند و پس از فینال این کار را انجام دهد. پاسخ این دو سوال شاید کلید سرنوشت پاداش سنگین باشگاه پرسپولیس و دیگر نمایندگان ایران باشد.

۲۵۵ ۲۵۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.